Memur-Sen`den Zeytin Dalı Harekatı`na Destek
3 İlçede Binalar Artık Tek Renk
Ordu`dan Mehmetçiğe Kavrulmuş Fındık
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Sağlık
07-02-2018 / 08:22
Kışın Kan Vermekten Korkmayınn
Türk Kızılayı Ordu Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu, kış aylarında kan bağış oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, soğuk havalarda bağış yapmanın bir zararı olmadığını söyledi.

Türk Kızılayı Ordu Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu, kış aylarında kan bağış oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, soğuk havalarda bağış yapmanın bir zararı olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Türk Kızılayı'nın 2005 yılında uygulamaya koyduğu "Güvenli Kan Bağışı" programında, Türkiye genelinde alınan yıllık 300 bin kan bağışı, 2016 yılı sonu itibariyle 2 milyon 141 bin 765 üniteye kadar ulaştı. 2016 yılında ulaşılan bu rakam, Türkiye'deki kan ihtiyacının yüzde 85'ini karşılıyor. Ordu genelinde ise 2007 yılında 700 ünite olan kan bağışı, 2017 yılı sonu itibariyle 25 bin 506 üniteye kadar yükseldi. Bu sayede Ordu'da hedeflenen miktara ulaşılarak, ihtiyaç duyulan kanın tamamı karşılanabilir hale geldi.

"Kış aylarında bağış oranı düşüyor"

Ordu Kızılay Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu, vatandaşların kış aylarında daha az kan verdiğine dikkat çekerek, "Her yıl kış aylarında azalma meydana geliyor. Fakat hastanelerde yatan hastaların ihtiyacı aynı oranda azalmıyor. Bu durum kan ihtiyacı olan hastalarımıza yardım etmek konusunda bizleri sıkıntıya düşürüyor. Vatandaşlarımız, soğuk havalarda kan bağışı yapmaktan çekinmesin, sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur" şeklinde konuştu.

"Ordu'da hedeflediğimiz kan ihtiyacını karşıladık"

2017 yılında Ordu'da, hedeflenen miktara ulaşarak, 25 bin 506 ünite kan aldıklarını akran Keskinoğlu, "2017 yılı itibariyle Ordu genelinde 25 bin 506 ünite kan elde ettik. Hedefimiz 25 bin 500 üniteydi, bu hedefin gerçekleşmesiyle de geçtiğimiz yılı tamamlamış olduk. Ordu'da aldığımız kan miktarı, ilin kan ihtiyacını karşılayabilir durumda. Ordunun ilerleyen zamanlarda kan ihtiyacının artacağını düşünüyorum. Bizlerin bu duruma tedbirli olabilmemiz için kan bağış sayılarımız arttırmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Türk Kızılayı Ordu Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu ayrıca, kan bağışının acil değil sürekli olduğunu hatırlatarak şu ifadelere yer verdi: "Buradan bütün vatandaşlarımızı kan bağışlamaya davet ediyorum. Bugün başkaları için lazım kan, yarın Buda bizler içim lazım olacak. Kan bağışı acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır."

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu