Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Sağlık
07-01-2014 / 22:42
Barçak, `Kış ayında Fizik Tedavinizi aksatmayın`
Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm Dr. Ömer Faruk BARÇAK önemli bilgilendirmelerde bulundu

 


Kış aylarında fizik tedavi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Ömer Faruk BARÇAK yanlış bilinen doğrular hakkında bilgi verdi.

Kış aylarında fizik tedavi uygulamalarının yapılmasının sakıncalı olduğuna ilişkin yanlış inanışlar var diyen Dr. Barçak ‘’ Fizik tedavi uygulamaları sonrası 15-20 dakikalık istirahat ve hava şartlarına göre korunarak merkezden çıkılması uygun olacaktır’’ şeklinde konuştu.

Hemen hemen her romatizma hastasının şikayetleri özellikle soğuk kış aylarında artış göstermektedir diyen Dr. Ömer Faruk BARÇAK ‘’ Bize gelen hasta yakınmalarının bir tanesi de aynen Kemal Sunal filmindeki gibi yağmur yağacağı zaman ağrılarım artıyor şeklinde. Soğuk ve yağışlı havalarda hava basıncı değişiklikleri nedeniyle özellikle eklem romatizmalı hastaların ağrıları artabilir. Romatizmalı hastalarda bozulmuş eklemlerdeki basınç alıcılarında hasar oluştuğundan, hasta ufak  bir hava basıncı değişikliğine dahi daha duyarlı hale gelir. Bu yüzden özellikle yağışlı havalarda bu hasta grubunda ağrılar artar. Rahmetli kemal sunalın Rıfkı karakteri bu bilimsel gerçeklikle yağmur tahmini yapmıştı. Aynı zamanda soğuk hava sebebiyle kasların kasılmasıyla kaslarda kısalma olur ve bu kaslara giden kan dolaşımı bozulur’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Fizik tedavi uygulamaları içerisinde yüzeyel ve derin sıcak uygulamalar, elektrik akımları, masaj, hidroterapi ve egzersiz programları yer almakta olduğuna dikkat çeken Barçak Tüm hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da tedaviye doğru zamanda ve olabildiğince erken başlanılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Romatizmal hastalıklar ve fizik tedavi uygulamaları için yaz mevsimi uygundur veya kış mevsimi uygun değildir şeklindeki inanışların yanlış olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ömer Faruk BARÇAK fizik tedaviye erken başlanmasının öneminin altını çizdi.


Kış aylarında güneş ışınlarına daha az maruz kalındığı için kışın D vitamini seviyesi düşer diyen Dr. Barçak ‘’ Bu da kas ve eklem ağrılarını artırabilir. Bu sebeble kışın d vitamini alımına dikkat edilmeli, olabildiğince güneşten faydanılmalıdır’ şeklinde konuştu.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu