ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Sağlık
05-07-2012 / 22:56
Sünneti Uzman Hekimler yapmalı
Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Doktorlarından Üroloji Uzmanı Op.Dr. Taner DEMİR sünnet döneminin yaşandığı bu günlerde vatandaşları uyardı

 

 
Vatandaşların özellikle uzman olmayan daha doğrusu uzman doktor olmayan ellerde çocuklarını sünnet ettirmelerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Dr. Taner DEMİR ‘ Sağlıklı bir sünneti uzman doktorun yapması gerekmektedir. Böylece birçok sünnet hatasının önüne geçmiş olunur.’ şeklinde konuştu.
         Sünnetin uzman bir hekimin yapmasındaki faydaları ise şu şekilde sıraladı…
  • Çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir.
  • Uzman doktor tarafından yapılmışsa hatalı sünnet olasılığı azalır. Cerrahi aletler çok iyi streril edildiği için çocuğun hepatit b, hepatit c kapma olasılığı ortadan kalkar
  • Sünnet derisinin gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal olur.
  • Sünnet ağrı giderici ilaçlar altında yapıldığı için çocuk ağrı duymaz
  • Sünnet yarası dikildiği için yara iyileşmesi daha çabuk olur
  • Köy sünnetçilerinin yapacağı sünnette çocuk ağrı duyacağı ve bir çok sorunlar oluşabileceği için çok huzursuz ve hırçın olur ve zapt edilmesi daha zordur. Bu nedenle çocuğun psikolojisi bozulur.
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Taner DEMİR Uzman Hekimlerce yapılmayan bir çok sünnet vakasının sorunlu bir şekilde kendilerine geldiklerinin ve bunun sayısının da azımsanmayacak kadar çok olduğunun altını çizdi.
Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Üroloji Hekimi Op. Dr. Taner DEMİR sünnet hataları ile ilgili ise şu noktalara değindi.
·         Hatalı sünnetler peniste kalıcı hasarlara ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olurlar.
·         Uygun olmayan sterilizasyon şartlarında hepatit ( sarılık ) ve birçok mikrobik hastalık bulaşabilir.
·         Sünnet derisinin gereğinden çok alınması penisin ileri yaşlarda büyümesi ve normal gelişimine olumsuz etki edebilir.
·         Sünnet derisinin az kesilmesi: çok sık görülür. Mahsuru yoktur. Gerekirse ikinci bir işlem ile fazlalık kesilir.
·         Penis başının kesilmesi: dikkatsizlik sonrası oluşur. Tamiri çok güçtür. Tam kesiklerde protezden başka çare yoktur.
·         Penis başı altındaki derinin fazla kesilmesi ile buradaki dış idrar yolunun da beraber kesilmesi de hatalardan bir diğeridir.
·         Temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse iltihaplanma meydana gelir. Cerahat toplar bu da çocukta ateşin yükselmesine sebebe olur.
·         Sünnet sonrası sıkı bandaja bağlı olarak idrar yapamama durumu olabilir.
     Bu ve benzeri bir çok hataların oluşabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Taner DEMİR ‘ailelerin en değerli varlıkları olan çocuklarına bu konu da hassas davranıp uzman kişilere çocuklarını teslim etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Op. Dr. Taner DEMİR ‘Ne kadar basit görünürse görünsün hiçbir cerrahi işlem basit değildir ve çoğu zaman komplike hale gelebilir. küçümsenmeden ve temel cerrahi ilkeden ödün vermeden yapılmalıdır. Dolayısıyla en ideal olanı sünnetin deneyimli üroloji uzmanları tarafından yapılmasıdır.’  şeklinde sözlerine devam etti.
 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu