Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Sağlık
02-12-2013 / 22:25
Çakırtepe Hastanesi Avuçiçi uygulamasına geçti
Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi 1 Aralık itibari ile özel hastanelerde uygulanmaya başlandı. .Sistem ilk olarak özel hastanelerde uygulanacak .


 

 

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Mesul Müd. Yrd. Dr. Özlem TELCİOĞLU yaptığı açıklamada şunları söyledi. ‘’ Avuç İçi Damar Okuma Sistemi’ 1 Aralık 2013 itibariyle Tüm Türkiye’ de olduğu gibi Ordu’ da da bütün özel hastanelerde uygulanmaya başlanacaktır. Bu kapsamda Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi olarak biz de bu uygulama ile hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız.’’ şeklinde konuştu.

Mesul Müd. Yrd. Özlem TELCİOĞLU Avuç İçi Damar Okuma Sisteminin ne olduğu hakkında da bilgiler verirken şu noktalara değindi. ‘’ Avuç İçi Damar Okuma Sistemi bir kimlik tespit sistemidir. Biyometrik Kimlik Doğrulama vatandaşların avuç içi damar iziyle parmak  izini TC. Kimlik Numaraları ile eşleştirme anlamına geliyor. Ancak kamuoyunda yapılan açıklamalar sonucunda, vatandaşlarımızda 1 Aralık 2013’ten sonra SGK’ lı hastaların özel hastanelere gidemeyeceği gibi yanlış bir algılama oluşmuştur. Bu yanlış anlama ile ilgili bizlere, çalışanlarımıza ve çağrı merkezimize bir çok dönüşler gerçekleşmiştir. Vatandaşlarımızdan 1 Aralık tarihine kadar bu tanımlamayı yaptırmazsak Özel Hastanelere gidemeyecek miyiz? Tanımlama işleminin son tarihi 1 Aralık mıdır? gibi sorular  gelmektedir. Esas itibariyle hastalarımız muayene için geldiklerinde avuç içi kimlik doğrulama yöntemi ile avuç içi okutularak sistemde T.C kimlik numaraları ile eşleştirme işlemini yaptırabilir. Bu yüzden hastalarımızın daha önceden herhangi bir şey yaptırmalarına gerek yoktur.‘ şeklinde konuştu.

Avuç içi damar okuma sistemi ile kişilerin daha güvenli bir şekilde muayenelerini olabileceklerinin altını çizen Dr. Özlem TELCİOĞLU bu yöntemle hasta güvenliğini olumsuz etkileyen ve istismara açık olan durumların ortadan kalktığına vurgu yaptı.

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Mesul Müd. Yrd. Dr. Özlem TELCİOĞLU Avuç İçi Okuma Sisteminin kimleri kapsamadığı hususunda da bilgiler verirken ‘’Avuç içi damar okuma sistemi 12 yaş ve altı çocuklarda, 65 yaş ve üstü hastalarda, iki elinin de avuç içi bütünlüğü bozulmuş kişilerde, bilinci yerinde olmayan yoğun bakım hastalarında kullanılmayacaktır’’ ifadelerine yer verdi.

Dr. Özlem TELCİOĞLU ‘’ Sistem sayesinde TC kimlik numaramızın kötüye kullanımı engellenmiş, vatandaşlarımızın hakları korunmuş olacaktır’’ şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu