ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Medya
22-04-2015 / 15:50
Ünye`ye Yazık Oluyor
Geçtiğimiz cumartesi günü Ünye`de Turizm Haftasını Ordu Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nün organize ettiği bir programla açtık, açılış biraz amatörce ve zayıftı, hazırlayanlar yaptıkları işi anlamamış görünüyordu. Büyükşehir olduktan sonra yaşadığımız hayal kırıklıklarının ardından bir büyük hayal kırıklığı daha yaşadık, Bu açılış Turizm` i ne kadar anladığımızı gösterdi bize.

Geçtiğimiz kış aylarında Ünye’yi ne ile ayağa kaldırırız diye bir çalıştay yaptık, konuştuk tartıştık, ortaya “Eğitim ve Turizm Şehri” olmamız gerektiği çıktı.  Eğitimi bilemem ama turizmde halimiz kötü.

Açılış iyi değildi, ertesi günü yapılacak olan bir sürü etkinlikte yapılmadı, Katılım zayıftı, sebebi neydi düşünen oldu mu? Ben düşündüm, tanıtım zayıftı, kimsenin haberi yoktu, bilgilendirme eksikliği vardı

 

Bu işi tarafsız bir gözle yazmaya kalkarsak durum şudur:

Ordu Valiliği Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Ünye’deki programın zayıf düzenlemiş, tanıtamamış, sevk ve idare edememiş, sahip çıkmamış yarım bırakıp gitmiştir.

 

Ordu’da olsaydı böyle mi olurdu?

Çare diye sarıldığımız Turizmin Ünye’deki hali budur.

Programda bir de skandal yaşandı iki yıldır kapalı olan bir otele başarı plaketi verdiler.

 

Ya unutulanlar?

Yıllar önce Ünye’de Turizme hizmet etmiş kişiler vardı onlar hatırlanmadılar, ilk Turizm Cemiyetini kuranların adı bile anılmadı, bu işe yıllardır emek veren basın mensupları, tarih ve turizm yazarları yok sayıldılar.

Ünye hakkında onlarca  araştırma yaptılar, Ünye’nin kuruluşundan bu yana ne varsa buldular yazdılar..

Şairini bulduk yazdık, evliyasını bulduk yazdık, Ünye’de Turizm güzergahları, mağaraları, kiliseleri bulduk yazdık. Bir şehrin turizmine en büyük katkıdır bunlar. Eşe dosta plaket verdiler de onlara bir kurşun kalem veren olmadı..

 

Ertuğrul Anıtı Yaptık

Japonya’da bir deniz kazasında şehit olanları ve içinde Ünyelileri ortaya çıkarıp bir de anıt yaptık, geçen sonbaharda Japon Büyükelçisinin de katılımı ile anıtı açtık. Türk televizyonları, dergi ve gazeteleri, Japon Televizyonu gelip yazdığım bu araştırmanın belgeselini çekti, Türk Televizyonları Ünye’ye bağlanarak, CNN televizyonu ise naklen yayın aracı gönderip Ünye’den benimle 45 dakika naklen yayın yaptı da Ünye’den bir kişi gelip:  “Arkadaş ne iştir, sen ne yapıyorsun?” demedi…

Demesinler.

Biz bunları aferim almak için yapmadık. Ordu Kültür ve Turizm Müdürünün tırpanına uğradık, oysa eski müdür Gülderen Bey bizi bilirdi, arar hatır sorardı onu özlüyoruz..

 

Oğuz Türklerinin 900 Yıllık Mezar Taşları “Balbal”

Ünye Turizmine ve belki Türkiye turizmine en büyük hizmet olacaktı, bir köy mezarlığında, Ünye’ye yerleşen Oğuz boylarının 900 yıllık Balbal denen mezar taşlarını bulmuştum, belediyeye onlarca defa söyledim bunları alalım müzenin bahçesine koyalım, bunlar çok önemli dedim, ilgilenen olmadı. Şimdi onları muhtemelen tarihi eser kaçakçıları çalmışlardır. Geçmiş olsun..

Bizde gelenlere plastik leylekleri gösteririz.

 

Bir Kez Daha Anlaşıldı ki…

Bir kez daha anlaşıldı ki Ordu Ünye’nin öne çıkmasını istemiyor, bir kez daha anlaşıldı ki, Ünye’dekilerin de Turizm  diye bir dertleri  yok..

İki plastik leylek ve kumsalda ikisi çürümüş üç kelek yeldeğirmeni ve Çakırtepe’de, yanında ısıtılmış karışık teneke turşusu ile servis edilen çökelekli pide fazla bile  misafire, yesin gitsin..

Ünye Belediyesinin bunun ötesinde turizmle ve tarihle ilgili bir fikri yoktur, işler çok bilmiş cahil birine bırakılmıştır.

Oysa biz kendimiz daha renkli bir Turizm Haftası düzenleyebilirdik, her türlü bilgi donanımına sahibiz. Ordu’yu da o gün Ünye’de Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneğinin gösterileri kurtardı. 

 

Böyle her seferinde hayal kırıklığı yaşarsak bir gün Ünye’de Ordu’dan ayrılıp bir başka vilayete bağlanmak için halk oylamasına gitmek düşünülebilir.

İlk defa yapılan Semah gösterisi ilk olma bakımından takdire şayan fakat müzik ve kıyafet bakımından zayıftı, umarım gelecek yıl daha profesyonelce hazırlanırlar.

Programda yeni bir şey yoktu, her şey yıllarca yapılmış şeylerdi, yeni şeyler bulup kendimizi geliştirememiştik.

Oysa bizim konuyu çok iyi bilen Kaymakamımız vardı.. Mustafa Bey birinci sınıf turizm yörelerinde görev yapmıştır, neyimiz varsa, olanlarla ne kadar ne yapabiliriz hepsini çok iyi biliyor, biz gidip kendisine sorduk mu?

 

Herkes Tası-Tarağı Topladı Gitti

Ertesi günü pazardı, herkes tası tarağı topladı gitti, yapılması gereken bisiklet turu, Işığı Arayanlar fotoğraf sergisi, su altı dalgıç gösterisi, Orsad Sanat Atölyesi tarafından sergilenecek “Kader Kısmet Oyunu” gösterisi yapılmadı,  etkinlikler sahipsiz kalmıştı

Oysa Ünye Belediyesi olarak programı sahiplenmiş olsaydık, işe emanet  bakmasaydık, pazar günü de birkaç aktivite daha ilave eder sahip çıkardık.

Örneğin, kaymakam ve belediye başkanının ve halkın katılacağı bir

Şehir içi Turizm ve Tarih Turu düzenler katılanlara dönüşte dolmaparktaki Belediye Sosyal Tesislerinde bir yemek verebilirdi ki gerek Ünye’de yaşayanların ve gerekse belediyede bazı birimlerin bu tarih turuna önemle ihtiyacı vardır. Bu şehirde memuru, halkı ve belediyesi yaşadıkları ve hizmet verdikleri şehri tanımıyor ve gelenlere de yalan yanlış anlatıyorlar.

 

Biz Her Şeyi Yazdık

Ünye hakkında her şeyi yazdık, bunları bir sivil toplum kuruluşu veya belediyenin bizden alıp bastırması doğru olanıdır hatta başkanın yeni seçildiği aylarda böyle bir de sözü vardı:

“Sen yaz bastırmak bizden” diye,

Ben sözümde durdum, yazdım, ama başkan verdiği sözü unuttu.

 

Özetle, Ünye’deki bu Turizm Haftası açılış etkinlikleri zayıf ve amatörce idi, daha iyi olabilirdi, heyecan yoktu..

Bu işleri bizde biraz biliyoruz, yurt içinde ve yurtdışında çok turizm haftaları, çok açılışlar,  çok etkinlikler, çok turizm şehirleri gördük. Başkalarının bu işe  ciddi sarılıp nasıl çuval çuval para kazandığını gördük..

Ünye’ye de de ilkokul müsameresinden daha kötü bir Turizm Haftası açılışı gördüm..

Beni en acıtan şey nedir biliyor musunuz?

Ünye’ye yazık oluyor.

 

 

Ünye Kent

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu