Memur-Sen`den Zeytin Dalı Harekatı`na Destek
3 İlçede Binalar Artık Tek Renk
Ordu`dan Mehmetçiğe Kavrulmuş Fındık
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Medya
05-05-2013 / 11:56
Arpacıoğlu: Basın Objektif ve Özgür Olmalıdır
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü dolayısıyla ilçedeki basın mensuplarıyla bir araya gelen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, “Biz Ünye`de basın mensubu arkadaşlarımızla yıllardır özgür, samimi ve birbirimize güvenerek çalışmalarımızı yürüttük” dedi.

Basının vatandaşların doğru, objektif bilgi alış verişini temin eden çok önemli bir yapı olduğunu belirten Arpacıoğlu, “Basın, her haliyle objektif ve özgür olmalıdır. Tabi özgür olmak, her istediğini yazmak anlamına da gelmemekle beraber, hiçbir kurum ve kuruluşun etkisi altında kalmadan yalnız vatandaşa hizmet etmek adına mücadele eden insanlar olmalıdır” diye mesaj verdi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla ilçedeki basın mensuplarıyla Sarı Konak Restoranda kahvaltıda bir araya geldi.

Basının fedakarca mücadele verdiğini ifade eden Arpacıoğlu, “Vatandaşlarımızın doğru, objektif bilgi alış verişini temin eden çok önemli bir yapısınız. Basın, her haliyle objektif ve özgür olmalıdır. Tabi özgür olmak, her istediğini yazmak anlamına da gelmemekle beraber, hiçbir kurum ve kuruluşun etkisi altında kalmadan yalnız vatandaşa hizmet etmek adına mücadele eden insanlar olmalıdır. Biz Ünye’de basın mensubu arkadaşlarımızla yıllardır özgür, samimi ve birbirimize güvenerek çalışmalarımızı yürüttük.” dedi. 

Başkan Arpacıoğlu, Basın Özgürlüğü günü dolayısıyla şu mesajı yayımladı:

“Haber alma özgürlüğü temel haklardan biridir. Bu görevi özveriyle yapan basın mensuplarına çok büyük görevler düşmektedir. Basının haber alma ve haber verme işini hakkıyla yerine getirebilmesi için özgür bir çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir. Günümüzde basın demokrasinin 4. kuvveti olarak vazgeçilmez bir unsurdur. Basın, toplumun yararı için vardır, bu nedenle her türlü otoriteden bağımsız hareket etmelidir. Basın, bazı dönemlerde baskı ve sansürle demokratik bir güç olmaktan çıkarılmış, bazı dönemlerde ise doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinden uzaklaşarak diğer kuvvetleri etki altına alma noktasına gelmiştir. Baskı ve sansürle basın özgürlüğü kısıtlanamayacağı gibi, basın da sahip olduğu özgürlüğü istismar etmemeli, asli görev ve sorumluluklarının dışına çıkmamalıdır. İlçemizde, yöremizde bulunan gerek mahalli basına, gerekse ulusal basının temsilcilerine her türlü destek verilmekte, görevlerini rahat yapabilmeleri için uygun platformlar sağlanmaktadır. Çünkü demokrasinin çok sesliliği basının özgürlüğüyle mümkündür. Basın eksikliklerin tespitinde de, yapılanların duyurulmasında da kendi hür iradesiyle hareket etmeli halka doğru ve hızlı bilgiler sunmalı, taraf olmamalıdır. Olumsuzlukları sorgularken ve toplumu aydınlatırken kişilik haklarına saygı göstermelidir. Çalışma şartlarının tüm zorluklarına rağmen, fedakarca çalışarak görevlerini yapan basın mensuplarımızın “dünya basın özgürlüğü gününü” kutlar başarılar dilerim.” 

Kahvaltıya Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Çöp, ilçedeki basın mensupları katıldı.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu