ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Medya
01-11-2017 / 21:46
Ünye Kent 10 yaşında
Ünye`nin tek günlük gazetesi Ünye KENT Gazetesi, 10. yılını düzenlediği programla kutladı.

Ünye’nin tek günlük gazetesi Ünye KENT Gazetesi 10. yaşını Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği programla kutladı.

Geceye Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren ve Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, BİK Ordu Şube Müdürü Murat Yürekli, Ordu Gazeteciler Derneği Başkanı Recep Aydın, Ordu Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Vedat Öz, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk, TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, Radyo ve Yayıncılar Derneği Başkanı Hakan Korkmaz, ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün, Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, BBP İlçe Başkanı Erol Özkan, sivil toplum kurulu başkan ve temsilcileri, kurum amirleri, yazar kadrosu ve gazetenin çalışma ekibi katıldı.

10. yıl kutlama programı, Kültür Bakanlığı onaylı gazetemiz şairlerinden Devlet Şairi ‘Kulfani’ mahlaslı Mustafa Uğur Alan’ın yazdığı “Ünye Kent’im 10 Yaşında” isimli şirinini okunmasıyla başladı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Ünye KENT Gazetesi Sahibi Ali Öztürk geceye katılanlara ve dünden bugüne Ünye Kent Gazetesi’ne destek olan kişilere teşekkür etti.

Medya Ajans bünyesinde kurulan Ünye’nin ilk ve tek günlük gazetesi Ünye KENT Gazetesi’nin 10. yılına girişini kutladıklarını ifade eden Öztürk, “Bugün bayilerden ve elden satışı olan tek günlük gazete unvanını taşıyan Ünye Kent Gazetesi’nin bugünlere gelmesinde önemli rol oynayan başta okuyucularımız olmak üzere ilde ve il dışında yaşayan Akkuşlulara, İkizcelilere, Çaybaşılılara ve Ünyelilere teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.

- “Basının gücünü hizmet aracı olarak kullanın ve kullanılmasına katkı sağlayın!”-

Öztürk, basının dördüncü güç olduğunu vurguladığı konuşmasında, “İfade özgürlüğü ve basın hürriyeti demokrasilerin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Gelişmiş demokrasilerde önemli bir kamusal güç hatta dördüncü kuvvet olarak kabul edilen basın, toplumun geniş kesimlerini etkileyebilmekte ve yönlendirebilmektedir. Bu nedenle tüm etki ve yetki sahiplerine seslenmek istiyorum. Lütfen basının bu gücünü hizmet aracı olarak kullanın ve kullanılmasına katkı sağlayın! Basın ne kadar özgür olursa o kadar etkili bir o kadar da hizmete dönük olur. Bu da yerelde basına destek vermekle olur. Dün Ünye’de 7 günlük gazete varken, bugün 1’e düştü. Yarın bu desteği vermezsek daha sonraki yıllarda bir gazetemiz bile olmayabilir” diye konuştu.

-“Kamu görevi yapan önemli toplumsal aktörleriz”-

Basının kamu görevi yapan önemli toplumsal aktör olduğunu vurgulayan Ali Öztürk, şunları söyledi:

”Toplumun bilgi edinme hakkını yerine getirirken kamu görevi yapan önemli toplumsal aktörleriz. Bu nedenle kamuoyunda ‘dördüncü kuvvet’ olarak ta algılanan basının; habercilik yaparken ilkeli, dürüst ve tarafsız olması oldukça önem arz etmektedir. Basın mensuplarının elindeki aracı birilerinin menfaati için ya da kendi menfaatleri için bir silah olarak değil, Ünye için bölge için yöremiz için kullanması gerektiğini düşünmekteyim. Doğru olan da budur. Kamuoyuna haber ve bilgi akışını zamanında ve tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunlara ayna tutmak, kısık seslerin sesini kitlelere duyurmak için gece gündüz demeden, zaman zaman çok zor şartlar altında çalışan kuruluşumuz, yani Ünye Kent Gazetesi bu düsturla çalışmakta dolayısıyla yöremize ve bölgemize hizmet etmektedir.”  

- Ünye’nin zenginliği Ünye Kent’te buluştu -

Ali Öztürk, Ünye KENT Gazetesi’nin yayın politikasına ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Ünye başta olmak üzere, Çaybaşı, Akkuş, İkizce hinterlandına ve Ordu geneline de hitap ederek objektif, ilkeli ve tarafsız yayın politikasıyla ve yıllardır bozmadığı çizgiyle geniş okuyucu kitlesine sahip olan Ünye Kent Gazetesi, bünyesinde 50’ye yakın köşe yazarı ve onlarca araştırma yazısı ve yazarı olan 7 sarı basın kartı sahibi çalışanı, yaptığı haberler, zengin yazar kadrosu, röportaj çeşitliliği, araştırmalar ve birçok çalışmayla adından da söz ettirdi ve ettirmeye de devam edecek. İşin mutfağında yer alan sevgili Genel Yayın Yönetmenlerim Musa Özgür Kıroğlu ve Yaşar Karaduman’a, bıkmadan uzanmadan Ünye’nin sorunlarını dile getiren, Ünye’nin gelişmişliğine ve kültürüne katkı sağlayan köşe yazarlarına, gazetemizde haberinden dizgisine, baskısından tasarımına, ulaşımından, dağıtımına katkısı olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca baba ve ağabey bir güçtür, her zaman yanımdaki en büyük iki gücüm ağabeyim İsmail ve Hakan Öztürk’e de teşekkür etmek istiyorum. Yine hiç bir zaman taleplerimizi geri çevirmeden destek veren sadece bize değil Ünye'deki tüm yerel basına en güçlü desteği verdiği için BİK tarafından ödüllendirilen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a da teşekkür etmek istiyorum. Bir teşekkürde Ünye Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney'e. Geldiği günden beri basının her talebine yakınlık gösterdiği ve kaymakamlık bünyesinde basınla ilgili bir birimi hayata geçirdiği için kutluyorum. Yaşam kaynağımız reklamlar ve abonelerle çözüm ortağımız değerli müşterimiz esnaflarımıza, Ünyelilere, kurum ve kuruluşlara, sevgili okurlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  İyi ki varsınız iyi ki bizlerlesiniz.

Hem mesai arkadaşı, hem de eşi olan Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Hacer Öztürk’e de teşekkür eden Öztürk; ‘Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır’ sözü boşa söylenmiş bir laf değil. İşte bunun en büyük örneği. Gece gündüz demeden evdeki 3 koca erkeğe bakarken, evdeki sorunun çözümünün ardından yaşadığı şehrin sorunuyla haşır neşir olan, işini en iyi şekilde yapan sevgili eşim, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü, Ordu’nun ilk eğitimli Gazetecisi Hacer Öztürk’e en büyük teşekkürü ediyorum.” ifadelerini kullandı.

-“Ünye Kent Gazetesi’nin gayretini ve titizliğini tebrik ediyorum”-

Kutlama programında yaptığı konuşmada Ünye Belediye Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Erhan Eren, basının önemine vurgu yaparak Ünye basınına bugüne kadar verdikleri desteğin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Eren, “Bugün Ünye KENT Gazetesi’nin 10. yılı ama Ali Bey’in basında 26. yılı. Biz göreve geldiğimiz 2014 yılının mart ayından beri Belediye Başkanımızın bize işaretlediği çizgide durduk. Basını desteklemeliyiz, basın yaşamalı basının yaşaması ve bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi bizim en büyük görevimiz olacaktır. Biz Belediyemizi en iyi oradan ölçebiliriz. Bunun için basının her zaman yanında olacağız demiştik, onların her zaman yanında olmaya çalıştık. Basın dördüncü güçtür. Toplumun bütün kesimlerini rehberidir aslında. Haber kaynaklarının sağlamlığı, onların işlenmesi ve bu konularda gösterilen hassasiyetle çalışılan konular. Bu hassasiyet ile çalışılıyorsa, basın herkesin faydalanabileceği bir olgudur. Basın kamuoyunun tam da nabzıdır aslında, şahdamarında atar. Ben bu konuda tanıdığım ilk günden itibaren gayretini, titizliğini gördüğüm Ali Bey’i bir kez daha tebrik ediyorum. Hem eşi, hem de mesai arkadaşı olan Hacer Hanım’ı da aynı şekilde tebrik ediyorum.” dedi.

- Başkan Çamyar telefonla bağlantı yaptı -

Ankara’da düzenlenen Turizm Şurası’na katıldığı için programda yer alamadığını telefonla bağlanarak bildiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar; “Ünye KENT Gazetesi gerçekten Ünye’deki medya sektörü içerisinde baktığımızda günlük olarak çıkan tek gazete. Ali Bey’in ilkeli, dürüst yayın politikası ile gidişatı yerli yerine oturtmaya çalışan, aynı zamanda ilçeyi bilinçlendirmeyi de amaç ediniyor. İnşallah yıllar boyunca bu sektörde başarılı bir şekilde devam eder diyorum.” dedi.

-“Yerel basın halkın sahip çıkmasıyla devam ettirir”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, yaptığı konuşmada yerel basının önemine dikkat çekti.

Güney; “Bugün davete icabet edip beraber olduğumuz çok kıymetli davetlilerden anlıyorum ki Ünye KENT Gazetesi yazar kadrosuyla, ekibinde olduğu gibi toplumun her kesimiyle güzel incelemesinden, güzel konuları oluşturuyor. Ünye KENT Gazetesi her sabah masama geldiğinde belki de birçoğundan daha öncesinden haberdar olduğum haberlere göz atıyorum. Her biriniz farklı dünya görüşü, yaşam tarzı olan köşe yazılarımız, tarihten, kültüre, sanattan, siyasete, çevrede, spora dair görüşlerini ifade ettiği o kıymetli fikirlerini okuma fırsatı buluyorum. Gerçekten keyifli bir gazete, gerçekten güzel bir çalışma. Ben özellikle Ali Bey’in eşi Hacer Öztürk hanımefendiyi, Ünye’nin yetiştirmiş olduğu böyle güzel değerleri bir araya getirip, hem gelecek nesillere bir belge bir arşiv bırakılması noktasında katkı sağlaması, hem de Ünyelilerle fikirlerin paylaşıldığı, görüşlerin tartışıldığı bir platform oluşturan böyle güzel içerikli gazeteyi tesis edip işlettiği için tebrik ediyorum. Tabi Ünye’ye geldiğimde basının ziyaretinde de söylemiştim. Ünye KENT Gazetesi gibi çok güzel mevkuteler var. Bir ilin ilçenin basında ne kadar çok, ne kadar farklı, ne kadar renkli aktör varsa kültürel anlamda o yerin zenginliği ve derinliğini ifade eder. Ünye bu anlamda farklı, içerikli ve güzel. Bu güzelin sizler farkındasınız. Zaten yerel basın o yörede yaşayan insanların sahip çıkmasıyla hayatiyetini devam ettirir. Gazeteciliğin en büyük sermayesi güvenilirliğidir; kabullenilir, itibar edilmesidir. Bu anlamda ben ilkeli gazeteciliği ile halkımızın sesine kulak verip bu sesi basın diliyle herkese duyuran değerli Gazetecimiz Ali Öztürk Beye, eşi hanımefendiye, çok kıymetli yazar kadrosuna, çok kıymetli muhabirlerine ve aynı çerçevede hizmet verip bugün Ali Beyin 10. yıl kutlamasında yalnız bırakmayan basın mensubu arkadaşlarımızı tebrik ediyor, güzel çalışmalarının devamını diliyorum. Nice 10 yıllara.” diye konuştu.

Ünye Kent Gazetesi’nin yazarlarından Muhammed Sıddık Öz yaptığı konuşmada, Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk ile Çağrı Gazetesi zamanında birlikte çalıştıklarını ifade ederek; “Ben 1977 yılında Çağrı Gazetesi’ni çıkararak Ünye’de basın hayatına girmiş bulundum. Ali Bey bizim Çağrı Gazetesi’nde muhabirlik ve Haber Müdürlüğü görevini yaptı. Bu anlamda kendisi ile birlikte uzun yıllar gazeteciliğe devam ettik. Ali Bey Ünye Kent Gazetesi’ni çıkarmaya başladığı zaman kendisine yardımcı olduk. Ali Bey’in 12 sayfalık günlük gazeteyi çıkarmasına birçok matbaa ve gazeteci hayret ediyordu. Ben bu anlamda kendisini tekrar tebrik ediyorum” diyerek Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk’e ve Yazı İşleri Müdürü Hacer Öztürk’e plaket takdim etti.

-“Ünye Kent Gazetesi çağdaş, modern, halkla bütünleşen bir gazete”-

Programda konuşma yapan bir diğer isim de gazetemiz yazarlarından Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu oldu.

Medya Ajans bünyesinde yayın hayatına devam eden 56 yıllık haftalık Şirin Ünye Gazetesi’nin  bugün günlük olarak Ünye Kent Gazetesi’nde de yaşadığını ifade eden Sait Kapıcıoğlu, “Ünye Kent Gazetesi 10. yılını kutluyor. Aslında 56 yıllık atalarının başlattığı bir eseri Ali Öztürk kardeşimiz günün çağdaş, modern, halkla bütünleşen gazetesi haline getirdiği için ve onun en büyük yardımcısı ve destekçisi eşi Hacer Hanım ile beraber onları kutluyorum” diyerek kendisinin de 52 yıldır Şirin Ünye Gazetesi ve bugün Ünye Kent Gazetesi’nde yazılar yazdığını ifade etti.

“Mesleğimi doldurdum ama halkımız için bu yazıları yazıyorum. Yazılarımı yazarken çevre, bilim, hümanizm felsefesinden ayrılmadım” diyen Prof. Dr. Yazar Sait Kapıcıoğlu şunları söyledi:

“Yazılarımla halkımıza bu yönde bir ivme vermek için gayret gösterdim. Bunda bir milimetrelik başarımız olduysa bundan çok onur duyarım. Bu gazetede yazı yazarken kırmadan, dövmeden, yanlış yapmadan iş yapmak mümkün mü? Elbette yaptık. Bu tören vesilesi ile ilk yazarlığa başladığımız zamanda bize ağabeylik yapan duayen Yüksel Şen ağabeyimizi anmadan geçemeyeceğim. Kulakları çınlasın. Kendisi çok istemesine rağmen rahatsız olduğu için gelemedi. Buradan saygılarımı ve selamlarımı gönderiyorum. Bu vesile ile bu gazeteye en büyük desteği veren Ünye halkını tebrik ediyorum ve onlara şükranlarımı sunuyorum. Gazetenin çalışanları, dağıtanları hepsi büyük bir gayretle çalışıyor, onlara da bir teşekkür sunuyorum.”  

Konuşmaların ardından 10. yıl pastası kesilerek, gazetemiz sahibi Ali Öztürk tarafından Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Ahmet Çamyar adına Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel’e plaket verildi.

Öztürk, ayrıca gazetemiz köşe yazarları ve ekibine hediye takdim ettikten sonra 10. yıl kutlama programı sona erdi.

- Yüksel Şen rahatsızlığı nedeniyle katılamadı -

Ankara’da yaşayan gazetemizin yazarlarından Yüksel Şen, rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadığını bildirerek, “Kentimizin gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dili olan sahibi bulunduğunuz Ünye KENT Gazetesi’ne daha nice 10 yıl sürecek yayın hayatı diliyor, şahsınızda tüm yazı ailesini ve matbaanız çalışanlarını en samimi hislerimle kutluyorum. Sevgili Ali; sağlık sorunlarım davetinize icabetimi engelliyor. Lütfen beni mazur görünüz. Geceniz Ünye kadar güzel olsun” dedi.

Gazetemizin temel taşlarından Araştırmacı Yazar Emekli Öğretmen İrfan Işık da rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadığını belirterek, Ünye Kent Gazetesi ekibine nice yıllar diledi. 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu