ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Kültür Sanat
23-06-2015 / 23:31
Ordu`yu Öve Öve Bitiremedi
Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kanal 24`de canlı olarak yayınlanan hafta sonu “Moderatör” programının konuğu oldu.

Program sunucusu Beyza Hakan’ın “Ordu’nun Dereleri Turizm’e Akıyor” projesi ile ilgili sorusunu yanıtlayan Vali Balkanlıoğlu, ”Karadeniz deyince bir taraf masmavi bir deniz, öbür taraf yemyeşil orman, ırmaklar şelaleler, yaylalar ve envai çeşit cennet manzaraları, güzellikler akla geliyor. Ancak, son dönemde Ordu’ya Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi çöl iklimi hüküm süren çok sıcak ülkelerden bir turizm akını var ve Ordu, yeterince bu hareketten istifade edemiyor. Hem iç turizm, hem de dış turizm açısından Ordu’nun tanıtıma çok ihtiyacı var. Biz de bu konuda bir proje yaptık. Karadeniz gezisi denince insanların aklına ilk Ordu gelmiyor. Gördüm ki, güzellik namına Karadeniz’de ne varsa her şey Ordu’ da fazlasıyla mevcut.

Türkülere konu olmuş Ordu’nun derelerinden hareketle bir proje yaptık. Arap medyasını İlimize davet ederek burada ağırladık. Ordu’nun güzelliklerini kendileri yaşayarak gördüler ve çok beğendiler. Giderlerken şöyle demişlerdi ‘Biz Müslümanız. Öldükten sonra cennete gideriz ama ölmeden cennete gitmek isteyen Ordu’ya gelsin burası cennet’. Gazeteciler, ülkelerine döndüklerinde tanıtım işini de yaptılar ve Ordu’yla ilgili geniş haberler yayınladılar. Arap turizminde biraz hareketlenme oldu. Ordu’da turist sayısında % 28 artış oldu. 30.000 civarından Arap bölgelerinden turistler Ordu’ya geldi. Arap yatırımcılarda kendi tatil anlayışlarını çok daha iyi yaşayabilecekleri turizm yatırımlarında bulunmak istiyorlar. Gayrimenkul alımlarına başladılar” diye konuştu.
Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu’ya gelen 10-15 gün buradan ayrılamaz. Detaylı güzel bir tatil yapmak isterse, iç ve dış dinginlik ve arınmışlıkla gider buradan. Ordu’nun bir diğer şansıda, bütün Karadeniz illerinde Karadeniz sahil yolu deniz kenarı sahil doldurularak elde edilmiş. Ordu bunun istisnası. Sahilimiz bozulmamış milyonlarca yılda oluşabilen nefis sahil ve koylar bulunuyor. Sakin şehir unvanı alan Perşembe ilçemizin harikulade güzelliği görülmeye değer. Altınordu, Fatsa, Ünye, Gülyalı ilçelerimiz ayrıca insanlara doyumsuz güzellikler sağlıyor. Karadeniz’de bu bölgede mavi bayrağa sahip sahil olan yegane iliz. 4 ayrı plajımızda mavi bayrağa sahibiz. Türkiye’nin en büyük ve en güzel yaylaları ise muhteşem güzellik sunuyor. En güzel şelaleler burada. Ordu, dereleri, şelaleleri, gölleri ile insanlara çok güzel bir tatil imkanı sunuyor. Tarımsal faaliyet sadece fındık olduğu için fındık dışında ilaçlama, gübreleme olmadığı için doğası temiz. Otlar, nefis yemeklere dönüştürülüyor. Bütün bu güzellikleri bir belgesel programı ile Arapça, İngilizce, Rusça dillerinde program haline getirerek bir CD hazırladık ve gelen misafirlere takdim ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Ordu’nun Dereleri Turizm’e Akıyor” projesinin yıl boyunca devam edeceğini belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Turizm gibi en az 200 kalem ticari faaliyete iş veren ticaret dalı devreye girsin istiyoruz. Çevreyi bozmadan, turizm konusunda atılım yapmak gayretindeyiz. Tanıtım faaliyetleri ile Ordu’yu turizm açısından, her açıdan kalkındırma ve geçindirme faaliyetimiz devam edecek. Çeşitli tatil köyleri ve alternatifler üzerinde duruyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Çambaşı Yaylasında yaptığımız bir projede bungalow tipi evlerle güzel bir tatil köyü projesi oluşturuyoruz. Burası Kültür ve Turizm Bakanlığınca Turizm Alanı ilan edildi. Arap yatırımcılar da burada yatırım yapmak istiyor. Çaybaşı İlçesinde 100 dönümlük bir sahada barınma ve rehabilitasyon merkezi kurma düşüncesi var. Devre mülk, tatil köyü projesi ile ilgili yer tahsisi Başbakanlıkta onayda. Bugüne kadar beş büyük Arap yatırımcı geldi” diyerek, Ordu-Giresun Havalimanı ile Karadeniz-Akdeniz yolu ve çevre yolu projeleri konusunda da detaylı bilgi verdi.
Vali Balkanlıoğlu, ”Ordu’daki güzellikleri görüp de tanıtmamak eksiklik olur. Bizden önceki arkadaşların başlattığı tanıtım gayretlerini bizler artırarak devam ettiriyoruz. Ordu huzurlu ve güvenli bir il. İnsanlarımız misafirperver, güleryüzlü ve tatlı dilli. Burada kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz” dedi.

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu