ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Kültür Sanat
06-12-2017 / 19:48
Ordu Üniversitesi`nde Ünye rüzgarı esti
Ordu Üniversitesi`nde Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Ünye Bedensel Engeliler Spor Kulübü üyesi olan Engelli Zeybek Takımı`nın gösterisi büyük ilgi gördü

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Engelli Birimi, "Engelsiz bir dünya için el ele" başlıklı bir program gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ODÜ Konferans Salonu'ndaki programda yaptığı konuşmada, program öncesi engellilerle bir araya geldiğini ve sorunlarını dinlediğini söyledi.

Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya programda yaptığı konuşmada, engellilere yönelik daha fazla çalıştay düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

- “Engelliliğe yol açan sebepler araştırılmalı” -

Engelliliğe yol açan çok sayıda sebep olduğunu ve bunların araştırılması gerektiğini aktaran Yerlikaya, "Hiç engelli olmasın istiyoruz. Biz de dernekleri kapatıp gidelim ama maalesef. Gönül isterdi ki engelliler günü veya haftası olmasın ama maalesef dünyanın gerçeği bu. Bunlarla yaşamak zorundayız." dedi.

- Ünye’de 2 engelli derneği omuz omuza verdi -

Yerlikaya, Ünye'de 2 engelli derneğinin omuz omuza verdiğini ve güzel işlere imza atıldığını vurgulayarak, "Türkiye'nin fiziksel anlamda ilk engelli ekibini kurduk. Biz engelimizi sporla, müzikle, sokağa çıkarak kendimizi ifade ederek çok güzel yol aldık. Bir de okçuluk kulübümüz var, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü de bize salon kazandırdı” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından engellilere yönelik hazırlanan kısa film izlendi. Daha sonra Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü bünyesinde oluşturulan Engelli Zeybek Ekibi gösterisini sundu. Çoğunluğunu bedensel engellilerin oluşturduğu 16 kişilik grubun gösteriyle beğeni toplayarak ayakta alkışlandılar.

- “Ünye’de engellilerin neyi başardığını Ordu’da göstermek istedik”

Program sonrası görüş aldığımız Kulüp Başkanı Nihat Yerlikaya, gazetemize etkinliğe ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’nin ilk Engelli Zeybek Ekibi’nin gösterisini bizden talep ettiler, biz de taleplerine cevap vermek için Ordu’da Ünye rüzgârı estirelim istedik. Ünye’de engellilerin neyi başarıp başaramadığını Ordu’da göstermek istedik. Ünye’den yaklaşık 40 kişilik engelli grubu ile Ordu’ya gittik, kulübümüz sporcuları, üyeleri, yönetim kurulu olarak katıldık. Bizi çok güzel karşıladılar, biz de Ünye’nin adını duyurmak için ilçedeki engellilerin sosyal hayatta nasıl başarılı olduklarını gösterdik. Muhteşem bir katılımla çok güzel bir gösteri yaptık.

- “Ünye’den böyle bir etkinlik için bu yıl talep gelmedi” -

Biz Ünye’de de böyle büyük bir etkinlik yapalım isterdik, böyle bir talep olmadığı için bu yıl Ordu’yu seçtik. Ordu Üniversitesi’nde her yıl Engelliler Günü ile ilgili böyle bir sempozyum düzenlenecek ve engelli bireylerin sorunlarıyla ilgili Çalıştaylar düzenlenip birlikte hareket edileceğinin bize sözü verildi.

Ünye’de 5 yıldır kulübümüz çalışmalar yürütüyor; bu süreçte sadece Engelli Zeybek Ekibi çalışması değil, okçularımız, bilek güreşçilerimiz, masa tenisçilerimiz ve engelli basketbolcularımızın başarıları var. Ünye’de engellinin artık sosyal hayatın içerisinde olduğunu biz Ordu’da anlattık.

3 Aralık engellilerin sorunlarının tartışıldığı bir gündür. Türkiye’nin en fazla engelli bireyi 126 bin civarı ile Samsun, 90 bin küsür ile Ordu’da var. Sempozyumda Ordu’da neden bu kadar engelli birey var dediğimde Rektör Tarık Yarılgaç bu konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda bir çalıştay yapacağını ve bu çalıştayın içerisinde bizim de olacağımızı ve kökten bir çözüm aramak için de hep birlikte bir yol kat etmemiz gerektiğini belirtti. Etkinlikte bizlere ev sahibi olarak yaptıkları sıcak karşılama ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.”

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu