ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Güncel
19-09-2017 / 23:24
Mesleki Yeterlilik Kurslarına yeni düzenlemeler geldi
Yunus Emre Sürücü Kursu Müdürü Kenan Selim Argan, Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu toplantısı ile okullarda Trafik adabı, Trafikte Adab-ı Muaşeret derslerinin verilmesi ile ilgili kararın alındığını açıkladı.

Yunus Emre Sürücü Kursu Müdürü Kenan Selim Argan Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu toplantısının ayrıntıları hakkında bilgi vererek, trafikte oluşan anlaşmazlıkların önüne geçilebilmesi için okullarda Trafik Adabı derslerinin verileceğini ifade etti.

Argan, Mesleki Yeterlilik Kurslarının adının ‘Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu’ olarak değiştirildiğini ifade etti.

Argan “İçişleri bakanlığının öncülüğünde Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu toplantısı ile daha önce alt yapısı tamamlanan ‘Trafik Adabı’ yani ‘Adab-ı Muaşeret’ dediğimiz derslerin verilmesi ile ilgili karar alındı. Bu karar ile ilgili duyduğum memnuniyeti öncelikle ifade etmek istiyorum. Bizler sürücü kursları olarak, ilköğretim çağındaki öğrencilere bu eğitimlerin verilmesi ile ilgili tüm hazırlık ve çalışmalarımızı yaptık ve gönüllü olarak bunların eğitimlerinin verilmesini sağlamıştık. O dönemde de bakanlığımızdan özellikle bu derslerin verilmesi hakkında talepte bulunduk. Bakanlığımızda bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları yaptı. Ardından da Trafik’te nezaket, feragat, empati ve benzeri toplumda kabul görmüş, olan bütün eylemleri lise çağındaki yani ortaöğretim çağındaki öğrencilere verilmesi ile ilgili adımı atmış oldu. Bu konuda ki çalışmalarından dolayı bakanlığımız temsilcilerine teşekkür etmek istiyorum.”

-“Meslekli Yeterlilik Kursları Milli Eğitime Devredildi”-

Argan Mesleki Yeterlilik kurslarının amacının tüketicileri korumak olduğunu belirterek, bu kursların Ulaştırma Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine devredildiğini söyledi:

“4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunumuz ile bildiğiniz gibi mesleki yeterlilik kurslarımızın kuruluşu ile ilgili temele baktığımız zaman bu kanuna dayalı olarak kurulan, kurum ve kuruluşlar. 4925 sayılı Karayolu Taşıma kanunu özünde biz nihai tüketicilere, yani müşterileri daha fazla korumak ve kollamak aynı zamanda da ticari faaliyet yapan sürücülerinde bu şekilde korunması ve kollanması amacına yönelik çıkarılmış olan bir kanundur.  2003 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında çeşitli yönetmelikler yayınlandı. Bu yönetmeliklerden bir tanesi de Mesleki Eğitim Kursları Yönetmeliği idi. Bu yönetmelik kapsamında Mesleki yeterlilik kurslarının kurulması sağlandı. 2016 yılına kadar, Ticari faaliyet yapan araç sürücülerinin, bizlerin memnuniyet ve haklarını sağlanması ama diğer taraftan da ticari faaliyet yapan araç sürücülerinin korunması ve kollanması amacıyla devletimiz tarafından özellikle Avrupa Birliği Müktesebatı gereğince çıkarılması gereken ve çıkması noktasında da doğru bir kanundu. Burada mesleki yeterlilik kursları kuruldu. Ulaştırma ve denizcilik Bakanlığımız bu kurslarla ilgili iş ve işlemleri 2016 yılına kadar yürüttü. Yılda 3-4 defa sınav yapıldı. Birçok kişi bu sınava girdi, alanlar aldı. Ardından geçen yıl yapılan protokol ile bu kurslar Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilmişti. Biz bu konu ile alakalı zaman zaman gerekli açıklamalarda bulunmuştuk. Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilmesi ile beraber de, Ulaştırma Bakanlığı tarafından merkezi olarak yapılan sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı’na, kursların kurulması, eğitimi ve sınav aşamasıda devam etmek suretiyle olduğu gibi devredilmiş oldu. Biz 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığımızın ukdesinde bu derslerin verilmesini ve işlemlerin yürütülmesini sağlamaktayız.”

-“Düzeleme ile mağduriyet giderilmiş oldu”-

Argan, yapılan düzenleme ile kursiyerlerin mağduriyetinin giderildiğini belirterek; “Milli Eğitim bakanlığımız geçen ay yeni bir değişikliğe imza attı. Daha önceden merkezi olarak yapmış olduğumuz sınavlar yapılan değişiklik ile beraber Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilmişti, bakanlığın belirlemiş olduğu tarihlerde Ünye ilçesi’nde sınav yapmaya başlamıştık. En son yapılan değişiklikle sınav yapılması ile ilgili yetki ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ve kurslara verilmiş oldu. Kursun talebi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de oluru ile belirlemiş olduğumuz tarihlerde Ulaştırma hizmetleri ve mesleki eğitim kurslarındaki sınavları yapıyor olacağız. Bu şu anlama geliyor, önceden bakanlığın belirlemiş olduğu takvimde her 3-4 ayda bir bu sınavı yapacaksa, yeni uygulamada şartlar sağlandığı takdirde her ay bu sınavı yapma hakkına sahip olacağız, bu önemli bir değişiklik. Burada bakanlığın yapması gerekende buydu, çünkü mağduriyet gerçekten yaşanıyordu. Eğitim almış kursiyer 2 veya 3 ay beklemek zorunda kalıyordu. Bu şekilde yapılan düzenleme ile mağduriyet giderilmiş oldu.” diye konuştu.

-Mesleki Yeterlilik Kursu’nun adı değişti-

 

Yunus Emre Sürücü Kursu Müdürü Kenan Selim Argan son olarak Mesleki Yeterlilik Kurslarının adının ‘Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu’ olarak değiştirildiğini ifade ederek,  “2013 tarihinde bu güne gelen Mesleki Yeterlilik Kursları’nın adı en son yapılan değişiklikle Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu olarak değiştirilmiştir.  Bakanlığımız bu konu ile ilgili çalışma yapmış, hem sürücülerimizin eğitilmesi hem de geliştirilmesi ile ilgili de bir kurs olduğu kanaati oluştuğundan dolayı bu mecrada bir çalışmaya gitmiştir.”

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu