Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Güncel
19-05-2012 / 21:02
Karadeniz Geridönüşüm, Ünye`yi temsil ediyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde düzenlenecek olan ‘Türkiye`nin En Temiz Sanayi Kuruluşu` Yarışmasına Ünye`yi Karadeniz Geridönüşüm Sanayi (KARGESAN) temsil edecek.

 

KARGESAN yetkilisi aynı zamanda sitemiz köşe yazarlarından Ahmet Elkin, geri dönüşümü olan tüm atıkları alarak, çevrecilik anlamında Karadeniz Bölgesinin tek ve öncü kuruluşu olduklarını, yarışmada Ünyelilerin desteklerini beklediklerini söyledi.
Lisanssız atık toplayıcıların tehlikeli olduğuna dikkat çeken Ahmet Elkin, ‘Ünye’mi seviyorum, temiz kalsın istiyorum projesi’ ile (Her çöpün bedeli vardır’ projelerini hayata geçirerek, geri dönüşümü sağlanan her şeyin geri kazanımını sağlayacaklarını duyurdu
 
KARGESAN yetkilisi Ahmet Elkin; konuya ilişkin verdiği bilgide, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 5 Haziran Dünya Çevre Gününde ‘Çevre Beratı ile ödüllendireceği ödül yarışmasında, Karadeniz Geridönüşüm Sanayi Diğer Sanayi kuruluşlarından daha öne çıkmaktadır” dedi.
Karadeniz Geridönüşüm Sanayi geri dönüşümü olan tüm atıkları alarak, çevrecilik anlamında Karadeniz bölgesinin tek ve öncü kuruluşu olduğunu ifade eden Elkin, şunları kaydetti:
“KARGESAN Bir hurdacı esnafı gibi sadece demir hurdası almıyor, Çevre Bakanlığının verdiği atık toplama yetki belgeleri ile 314 adet atık çeşidi almaktadır. Bu anlamda Çevre Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıkları toplama belgesi ile Ordu bölgesinin tek yetkili firmasıyız. Yine Tehlikesiz Atık Toplama Belgesi ile de Karadeniz Bölgesinin 2. sanayi kuruluşuyuz. Bakanlığın verdiği atık toplama belgelerini çoğaltıp başta halkımıza ve atıklarını lisanslı olarak verecek yer bulamayan ve atıklarını beyan etmek zorunda kalan sanayi kuruluşlarımızın sorunlarına da çözüm getirmek için başvurusunu yapmış olduğumuz; Elektrik ve Elektronik Atık Toplama Belgesi, Akü ve Pil Toplama Belgesi, Hurda Araç Lastik Toplama Belgesi, Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Belgesi, Atık Yağ Toplama belgeleri alarak Türkiye’nin ilk Tüm atıkları bünyesine kabul eden atık tesis olma yolunda hızla ilerlemektedir. Karadeniz Geridönüşüm Sanayi Çevrecilik anlamında çok önemli ve güzel bir tesis işletmektedir. Tesisin Ünye’de olması da bölgemizi için son derece önem arz etmektedir.”
Lisanssız atık toplayıcılar tehlike saçıyor
Lisanssız atık toplayıcıların tehlikeli olduğuna dikkat çeken Ahmet Elkin, şu açıklamayı yaptı:
“En büyük sorunumuz lisansız firmaların merdiven altı atık alıp satmasıdır. Bu anlamda Maliye, Belediye ve Zabıta, Emniyet, Jandarma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü hurdaya verilen atık türlerinin içerisinde gizli evrak, devlet demirbaşı, tehlikeli atık, tıbbı atıklar olabiliyor. Bizim bünyemizde barındırdığımız Elektrik ve Çevre Yüksek Mühendislerimizle hangi atığın hangi sınıfa girdiğini tespit etmekte ve alınan tüm atıklar radyasyon cihazından güvenli geçişi sağlandıktan sonra atık tesise kabul edilmektedir. Oysa bu işi merdiven altı yapan kişiler hurda alımlarında bizden 3 kuruş, 5 kuruş fazla vererek almakta, hem aldığı yeri hem kendini hem de çevreyi bilinçsizce zarar ve tehlikeye sokmaktadır. Bu anlamda başta resmi kurum ve kuruluşlarımızın, sanayi işletmelerinin, okulların ve halkımızın atık satımı yapacaklarsa (bu atık ne olursa olsun; gazete, kitap defter, metal, ahşap, alüminyum vb) kesinlikle atık toplama yetki belgesi olmayan firmalara atık vermemelidir.”
‘Ünye’mi seviyorum, temiz kalsın istiyorum projesi’
Ahmet Elkin, Ünye’de hayata geçirecekleri Geridönüşüm projeleriyle ilgili ‘Ünye’mi seviyorum, temiz kalsın istiyorum’ projesi uygulama aşamasında olduğunu söyleyerek şu bilgiyi verdi:
“Bu proje ile Ünye’deki tüm sokak toplayıcılarına sahip çıkıp onların el arabalarına plaka ve işaretler yaptırdık. Böylelikle halkımız ile bu görünmeyen kahramanları buluşturacak ve o sokak çocuklarını topluma kazandıracak, aynı zamanda da topladığı atıkları satın alarak onların para kazanmasını sağlayacak ve karşılığında onların SGK’larını ödeyeceğiz. Ayrıca ‘Her çöpün bedeli vardır’ projesi ile halkımız okuduğu gazeteyi bile atmak istemeyecek çünkü onu bize satacak, ev hanımı deterjan bidonu bittiğinde çöpe atmayacak, biz o çöpleri tek tek satın alacağız. Kısa zamanda üretime geçeceğimiz ‘Akıllı çöp kutuları’ ile halkımıza bu işi sevdirip para kazandıracağız. ‘Mobil çöp kutuları ile de vatandaşımızın kapısına kadar gidip çöpünü kapısında ücretli olarak alacağız. Bu anlamda başta yerel mülkü amirlerimizden ve Ünye’lerden bu çalışmalarımıza destek vermesini diliyoruz. İnşallah 5 Haziran’dan Dünya Çevre Günündeki yarışmanın galibi biz ve dolayısı ile Ünye olur.”
 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu