ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Güncel
01-03-2018 / 21:27
Ünye, Ordu`nun çöplüğü değil.
Cevizdere Platformu Avukatı İrfan Yıldız Beşlişoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizlere Havzasına kurulan çöp ayrıştırma tesisine tepki göstererek, “Ünye, Büyükşehir Belediyesi`nin çöplüğü değil. Ünye, Büyükşehir Belediyesi`nin sömürgesi değil.” diye konuştu.

Cevizdere Platformu, Cevizdere Havzası’na kurulan çöp ayrıştırma tesisine tepki amaçlı ziyaretlerini sürdürüyor. Platform üyeleri Ünye eski Belediye bakanı Ahmet Arpacıoğlu’nu ziyaret ettiler.

-“Altınordu’da olumsuzlukları kaldır, Ünye’ye çöp ayrıştırma tesisi kur”-

Cevizdere Platformu Avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’ye çöp tesisi kurmasını eleştirirerek, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı, Ordu’da Melet Irmağı’nda ki vahşi depolama alanını temizleyerek Altınordu Merkez’de bir hizmet meydana getirmiş. Bu doğru bir hizmet bunu kabul ediyoruz. Fakat siz Ordu’daki ırmağın kenarını temizliyorsunuz, orada şehrin içerisindeki bir olumsuzluğu kaldırıyorsunuz geliyorsunuz Ünye’nin göz bebeği olan Cevizdere Irmağı’nın kenarına çöp depolama tesisi kuruyorsunuz. Cevizdere Vadisi’nde 10 binden fazla insan yaşıyor. Bu insanların sağlığı, geleceği, sosyal hayatı, ekonomik hayatını hiç düşünmüyorsunuz. Bu tesisin kurulduğu 22 kilometrelik alanda sağlıklı yaşama imkânı kalmıyor. Türkiye çapında mevcut tesislerden bu tecrübeyi yaşayan insanlarca bu sabit.” dedi.

-“Çevre vilayetlerin çöpünü kime sorup da Ünye’ye getiriyorsunuz?”-

Ünye’de kurulacak olan Çöp ayrıştırma tesisine 19 ilçenin ve çevre vilayetlerinde çöpünün getirileceğini ifade eden Beşlioğlu; “19 ilçenin çöpü ve çevre vilayetlerin çöpü Ünye’ye getiriliyor. Ünye’nin günahı ne? 19 ilçenin yükü neden Ünye’ye çektiriliyor? Çevre vilayetlerin çöpünü kime sorup da Ünye’ye getiriyorsunuz? Ünye, Ordu’nun çöplüğü değil. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de çöplüğü değil. Ünye Büyükşehir Belediyesi’nin sömürgesi değil. Biz Cevizdere’de hayatımızı sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz. Bu yapılmakta olan tesis sadece Cevizdere’yi değil bütün Ünye’yi etkiliyor. Daha vahim bir durum ki çimento fabrikasında bu çöp yakılıp Ünye semalarına boca edilmekte ve bütün Ünye bundan olumsuz etkilenmekte.”diye konuştu.

-“Ünye’nin dört bir tarafı çöp ile kuşatıldı”-

Ünye’nin dört bir tarafının çöp ile çevrildiğini söyleyen Beşlioğlu, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Çaybaşı’na da bir çöp tesisi kurdu. Çaybaşı bizden ayrı değil. Ünye’nin dört bir tarafı çöp ile kuşatıldı. Hani Ünye’miz tarih, kültür, turizm, üniversite, kongreler kentiydi. Yeşil Ünye’ydi, mavi Ünye’ydi, Karadeniz’in incisiydi, Türkiye’nin bir tanesiydi. Bütün bunları yok sayarak, bütün bunları görmezden gelerek Ünye’ye hakaret edercesine, bu ağır zulüm Ünye’ye neden yapılıyor. Bunu önlememiz gerekir. Ünye adeta sahipsiz, eline vurulup ekmeği alınan çocuk durumunda. Ünye’nin bütün ileri gelenlerinin Cevizdere’de ki ve Ünye’de ki bu ağır sorunlara sahip çıkması gerekir. Deniliyor ki sanayileşme olmasın mı? O olmasın mı? Bu olmasın mı? Tabi ki olsun ama insana zarar vermeden, doğa ve çevreyi koruyarak yapılsın. Ünye’nin eski belediye başkanı olarak sizden bu konuya sahip çıkmanızı, bu konuya duyarlı ve ilgili olmanızı bekliyoruz.” dedi.

-“Ünye’nin böyle anılmasını Ünye’de yaşayanlar olarak doğru bulmuyoruz”-

Ünye eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, kendi döneminde Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş’ta ki çöp problemlerini çözecek bir proje hazırladıklarını ancak menfaat çevrelerince engellenilmeye çalışıldığını iddia ederek, “Ünye’mizin her meselesini kendimize mesele yapan yaşayanlar olarak çöp meselesinin bu güne gelişini kısaca hatırlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Ünye’de hiç hoşumuza gitmeyen bizi rahatsız eden denizin kenarındaki Akçay Bölgesi’ne yıllardır dökülen bir çöp alanı vardı ve biz bundan rahatsızdık. Benim belediye başkanı olduğum dönemde Canik Belediyeler Birliği olarak biz bu meselenin çözümü konusunda ortaklaşa bir hareket temine ettik ve İlküvez’in üst bölgesini çöp alanı olarak tespit ettik, tahsis ettirdik ve ihalesini yaptık. Siyasetin kadersizliği diyelim, bir kısım menfaat çevreleri o bölge halkını tahrik etmek suretiyle orada bir eylem yaptırdılar ve bizi mahkemeye verdirdiler. Mahkeme süreci uzayınca benimde belediye başkanlığı sürem bitti. Biz Ünye, İkizce, Çaybaşı, Akkuş İlçeleri olarak çöp meselemizi çözmüştük. Ancak Ordu’nun Büyükşehir olmasından sonra gelişen bu çalışmalar maalesef bizim o gün hoş görmediğimiz o çöp alanlarının sayısını artırarak turizm kenti Ünye’nin böyle anılmasını Ünye’de yaşayan Ünyeli olarak doğru bulmuyoruz.” diye konuştu.

-“‘Ünye haini olarak adlandırdığımız insanların olduğunu biliyoruz”-

Ünye’de çöp tesisine izin veren kişileri ilişkin bir hikaye anlatan Arpacıoğlu, “Ormanda ağaç kesimi yapılırken meşhur bir hikaye vardır. Ormanın birinde ağaç kesimi yapılırken ağacın bir tanesi çok üzüntülüymüş. Demişler ki ‘neden bu kadar üzülüyorsun, yaşlanınca böyle olacak.’ Demiş ki ‘benim üzüntüm kesilmekten değil, beni kesen baltanın sapı benden olduğu için üzülüyorum’. Bu çöp alanının buraya yapılmasını ön görenler maalesef Ünye’de ki bizim içimizdeki ‘Ünye haini’ olarak adlandırabileceğimiz insanlar olduğunu da biliyoruz. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Bir çöp alanı ve çöp tesisi olarak anılan Ünye’yi kim ister? Bunu bir Ünyeli olarak istemek mümkün mü?”dedi.

-“Gelişmiş ülkeler, gelişmiş iller bu işi nasıl yapıyorlarsa bizde öyle yapalım”-

Çöp sorununa gelişmiş ülkeler ve illerdeki gibi bir çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulayan Arpacıoğlu; “Buna bir çözüm bulunmasın mı? Tabi ki bulunsun. Gelişmiş ülkeler, gelişmiş iller bu işi nasıl yapıyorlarsa bizde öyle yapalım. Bahsettiğiniz gibi o alanda bizim dönemimizde yapılan binicilik tesisleri, spor alanları, yurtlar, Ünye Spor Kampı gibi birçok faaliyetlerin yapıldığı alana bunu reva görmek maalesef Ünye’ye bir haksızlıktır.” diye konuştu.

-“Büyükşehir Belediye Başkanımız yanlış bilgilendiriliyor”-

 

Konuşmasında Çamlık konusuna da değinen Ünye eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Ünye’deki yerel yöneticilerin çamlık konusunda Ordu Büyükşehir Belediyesi ile anlaştıklarını söyleyerek, “Zannediyorum Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu konuda yanlış bilgilendiriliyor. Biz Ünye’nin Çamlığına olduğu gibi hassasiyet ortaya koyan eski belediye başkanları olarak ziyaret ettiğimizde Çamlık projesini yerel yöneticiler ile beraber anlaşarak konuşarak hazırladıklarını söylediler. Bundan dolayı da fevkalade üzüntü duyduk. Belki bunu da aynı şartlarda söylediler onu bilemiyoruz. Ünye bir turizm kenti, yıllardır bölgeye hakim olan bir ilçe, 32 vilayetten büyük olan bir ilçeye çöpün hizmet olarak ön görülmesini asla içimize sindiremiyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız buna duyarlılık gösterecektir. Ünye’nin çöplük yapılmasını doğru bulan arkadaşlarımızı da burada açıkça kınıyorum. Ünye’ye böyle bir şeyi nasıl reva görürsünüz? Bu arkadaşlarımızın da bazıları maalesef bugün Ünye’de yönetici, söz sahibi durumunda olan sivil toplum örgütlerindeler. Bu daha da acıdır. Biz birbirimize sahip çıkmak zorundayız. Ünye bugün Büyükşehir’in sınırları içindedir ama Ordu’da Ünye’siz olamaz.”dedi.

 

 

Ünye Kent

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu