Memur-Sen`den Zeytin Dalı Harekatı`na Destek
3 İlçede Binalar Artık Tek Renk
Ordu`dan Mehmetçiğe Kavrulmuş Fındık
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Ekonomi
24-04-2013 / 22:38
Hava Şartları Fındık Rekoltesini Etkiledi
Karadeniz bölgesinin önemli tarım ürünlerinden fındığın, yıl içerisinde bölgede yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle düşük rekoltede olması bekleniyor.

Karadeniz bölgesinin önemli tarım ürünlerinden fındığın, yıl içerisinde bölgede yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle düşük rekoltede olması bekleniyor.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, , geçmiş yıllara oranla fındık rekoltesinin bu yıl düşük beklendiğini söyledi.

Yaşanan olumsuz hava şartlarının fındık rekoltesini etkilediğini anlatan Cörüt, şunları kaydetti:

"Bu yıl fındıkta rekolte düşüklüğü var. Çünkü bölgemizde hava sıcaklıkları bu sene mevsim normallerinin altında seyretti. Aynı zamanda yıl içerisinde yer yer fırtına ve don olayları görüldü. Kötü hava şartları fındığı olumsuz yönde etkiledi. Ayrıca fındık filiz güvesi dediğimiz unsurlar ile kozalak akarı gibi hastalıklar ürünün rekoltesine olumsuz etki sağladı. Bundan dolayı fındıktaki rekoltenin 400 ile 500 bin ton arasında olacağını tahmin ediyoruz."

Uğur Cörüt, Ordu Ziraat Odası'na bağlı 19 Ziraat Mühendisi ile her gün fındık bahçelerinin incelendiğini belirterek, "Mühendislerimizin getirmiş olduğu bilgiler doğrultusunda kamuoyunu fındık hakkında bilgilendiriyoruz" ifadesini kullandı.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu