Ankara`dan ‘yola devam` kararı çıktı
Karlar Erimeye Başladı, Dereler Coştu
Ordu`dan İhracat Rekoru
Odü`nün Tıp Mezunlarından Tus Başarısı
Ekonomi
21-04-2013 / 17:18
Prof.Dr. Balık`tan `Hamsi` Açıklaması
Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı İsmet Balık, 2-3 yılda hamsi stokunun artabileceğini söyledi.

 Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İsmet Balık, geçen av sezonunda balıkçıların umdukları kadar hamsi avlayamadığına dikkat çekerek, 2-3 yılda hamsi stokunun artabileceğini söyledi. 

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İsmet Balık, geçen sezon hamsinin yeterli olmaması nedeniyle özellikle gırgır tekneleri için iyi bir dönem olmadığını belirtti. Hamsinin Karadeniz kıyılarında fazla av vermemesinin pek çok nedeni olduğunu, kesin nedeninin bilinmesi için henüz herhangi bir bilimsel veri olmadığına da dikkat çeken Prof.Dr. İsmet Balık, "Hamsi göçü üzerinde belirleyici olan özellikle deniz suyu sıcaklığı ve geçmiş yıllara ait av verilerinin aylık dağılımları üzerinden bazı yorumlar yapmak mümkün. Hamsinin geçen sezon az avlanmış olması, önümüzdeki 2-3 yıl için stoka katılımın artmasını sağlayabilir." dedi. 

Hamsinin daha çok ekim ve kasım aylarından itibaren Karadeniz'in kuzeyinden göç yoluyla ülke kıyılarına geldiğini ifade eden Prof.Dr. İsmet Balık, "Bu göçe iri bireyler öncülük ediyor. İri bireyleri ise küçük bireyler izliyor. Bu göçün gerçekleşmesi ve hamsi sürülerinin ülkemiz kıyılarına gelmesi için sonbahar mevsimindeki deniz suyu sıcaklığının 11-12 derece civarına düşmesi gerekmektedir. Özellikle iri hamsilerin göç dönemi olan ekim ve kasım aylarındaki su sıcaklığı 20 derece civarında olmuştur. Göç için gerekli olan seviyelere ancak aralık ayı sonlarında düşmüştür. Bu dönem de özellikle iri hamsiler için oldukça geç bir zamandır. Aralık ayı sonu ve ocak ayında küçük bireylerin oluşturduğu hamsi sürüleri ülkemiz kıyılarına geldi. Bu sürüler de daha çok ülkemizde avcılığı yasak olan 9 santimden daha küçük bireylerden oluştu" diye konuştu.

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu