Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Ekonomi
16-06-2013 / 17:33
Fındık Üreticisine Ödenecek Para Borca Gidecek
Hükümet Ordu`da yaklaşık 110 bin fındık üreticisine 240 milyon TL `Alan Bazlı Destek` ödemesi yapacak.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, hükümet tarafından Ordu'da yaklaşık 110 bin fındık üreticisine 240 milyon TL 'Alan Bazlı Destek' ödemesi yapılacağını; ancak yüzlerce üreticinin çeşitli borçları olması nedeniyle bu paralardan yeteri kadar faydalanamayacağını ileri sürdü.

 

Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Ordu'da Gıda Tarım ve Hayancılık Bakanlığı tarafından yaklaşık 110 bin fındık üreticisine toplam 240 milyon TL destekleme ödemesi yapılması için çalışmaların tamamlandığını söyledi. Haziran ayı sonlarına doğru üreticiye tek seferde dönümüne 150 TL ödeme yapılacağını belirten Başkan Cörüt, borçlu üreticilerin bundan etkileneceğini kaydetti. Yüzlerce fındık üreticisinin çeşitli borçlarından dolayı hacizli olduğuna dikkat çeken Cörüt, şöyle dedi:

 

"Henüz 'Alan Bazlı Destek' ödemeleri başlamadı. Ancak, üreticilerimizden yoğun olarak haciz ve hesap blokeleri konusunda şikayetler almaya başladık. Üreticilerimizin bankaya yatan doğrudan gelir desteği, alan bazlı destek ödemeleri, fındık hasar ödemeleri, mazot, gübre ve toprak analizi destek ödemelerine borçlu oldukları kişiler tarafından haciz ve blokeler konulmaya başlandı. Ordu ilinde üreticiye ödenecek olan 240 milyon TL'lik 'Alan Bazlı Destek' parasının ciddi bir kısmı bu haciz ve blokelere takılacak. Bu durum ciddi manada üreticimizi tedirgin ediyor."

 

Başkan Uğur Cörüt, bu yıl 2/B yasası mağduru olan yaklaşık 1800 çiftçinin de 'Alan Bazlı Destek' ödemelerinden faydalanamadığını da ekledi.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu