Fındığa TSK Dopingi
Ordu-Milli Piyango Talihlisi Sır Oldu
Fatso`dan `Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi`
İttifakta Ünyeli Aksu`da yer aldı
Ekonomi
11-07-2013 / 23:12
Ordu ve Giresun fındığı bu yıl para edecektir
Ordu İş Adamları Derneği (ORİŞAD) Başkanı Avni Yılmaz, son günlerde tartışmalara neden olan Rekolte çalışmaları ve Fındık Fiyatı hakkında çıkan tartışmalara açıklık getirdi. Yılmaz “Rekolte çalışmalarının daha düzenli bir şekilde, birleşerek ve tek bir elden yürütülmesi gerekmektedir. Türkiye genelinde Fındık Rekoltesi düşük, ancak Karadeniz Bölgesi`ndeki rekolte batıya göre daha yüksek; onun için Ordu ve Giresun fındığı bu yıl para edecektir.” dedi.


 

Ordu İş Adamları Derneği (ORİŞAD) Başkanı Avni Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada son zamanlarda yoğun tartışmalara neden olan Rekolte çalışmaları ve Fındık Fiyatının ne olacağı hakkında çıkan tartışmalara açıklık getirdi.

Avni Yılmaz “Rekolte çalışmalarının daha düzenli bir şekilde, birleşerek ve tek bir elden yürütülmesi gerekmektedir. Türkiye genelinde Fındık Rekoltesi düşük, ancak Karadeniz bölgesindeki rekolte batıya göre daha yüksek; onun için Ordu ve Giresun fındığı bu yıl para edecektir.” dedi.

Yılmaz “Rekolte ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. Bunun daha düzenli bir şekilde, birleştirilerek sonuca varılması ve tek bir elden yürütülmesi gerekmektedir. İnsanların kafasını karıştırmanın anlamı yok. Rekolte Çalışmaları, bugün artık düzenli bir şekilde yapılabilir. Teknoloji de ilerledi artık her şey zamanında ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu durum fırsat bilinerek konuyu sağa sola çekmenin ve insanları, üreticiyi tedirgin etmenin bir anlamı yok.” dedi.

Bölgemizdeki rekolte Batıya oranla daha iyi

Bu yıl fındık rekoltesinin önceki yıllara göre düşük olduğunu söyleyen Avni YILMAZ “Bu yıl fındık rekoltesi diğer yılara göre düşük ancak Karadeniz Bölgesinde batıya göre daha iyi. Bu nedenle Ordu ve Giresun fındığının bu yıl para edeceğini düşünüyorum. Vatandaşlarımızın beklemeye tahammülü olursa fındık fiyatı yüksek olacaktır. Zaten fındık fiyatları serbest piyasada, artık kimse fiyatlar yüksek ya da düşük diyemez; sistem zaten kendi kendine oluşuyor. Tek yapılması gereken vatandaşın fındığını elinde tutmasıdır.” ifadesini kullandı.

Spekülatif hareketlerden kaçılması gerek

Yılmaz “Artık fındık fiyatı ile çok oynanmaması lazım, spekülatif hareketlerden kaçınmak gerekiyor, spekülatif hareketleri gerçekleştiren insanları ortaya koyan, fındık üzerinden gayri meşru para kazanan insanların dışlanması gerek; artık üreticinin kazanması lazım. Fındıkla ilgilenen ihracatçı kazanmalı, bunları doğru orantıda yaparsak kimsenin de kimseye hakkı geçmez. Hem üretici hem de ihracatçı iyi para kazanarak mutlu olur.” dedi. 

Fındık bu bölgenin gerçeği

Fındığın bu bölgenin gerçeği olduğunu söyleyen YILMAZ “Fındık bu bölgenin gerçeği, fındığa çok iyi bakılmalı. Fındık üreticisinin de ürününe sahip çıkmak adına yenileme çalışmalarını yapması gerekiyor. Devletin de bu konuda yapacağı en büyük iş, fındık bahçelerinin yenilenmesi konusunda üreticiye destek vermek.  Ordu’da fındık olmazsa, fındık fiyatları çok aşağıda seyrederse, bu durum Ordu’nun bütün ekonomisini, esnafını, tüccarını, köylüsünü etkiler; bu nedenle fındık fiyatlarının yüksek tutulması için üretim giderlerinin de aşağıya indirilmesi bahçelerin yenilenmesi lazım. Bir dönümden 70-80 kilogram değil de 150-200 kilogram almanın çabasını yapmak lazım.  Yani bu durumdan şu anlaşılıyor, insanların köylülükten çiftçiliğe geçişinin sağlanması lazım hatta köylülükle çiftçiliğin ayrılması lazım.” dedi.

 

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu