Ankara`dan ‘yola devam` kararı çıktı
Karlar Erimeye Başladı, Dereler Coştu
Ordu`dan İhracat Rekoru
Odü`nün Tıp Mezunlarından Tus Başarısı
Ekonomi
08-06-2014 / 21:30
Ordu, Marka Kent Olma Yolunda
Çevre Şehircilik Bakanlığınca, Ordu Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde organize edilen “Ordu Şehir Kimliği Çalıştayı”nın ön hazırlık toplantısı yapıldı

Toplantıda Ordu’nun geleceğinin hangi unsurlar üzerine belirleneceğinin masaya yatırılacağı 21 Haziran’daki çalıştay öncesinde görüş alışverişinde bulunuldu. 

Katılım Yoğun Oldu…

21 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan toplantı öncesinde bugün ön görüşmelerin gerçekleştirildiği toplantıya, Başkan Enver Yılmaz’la birlikte; Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Vali Yardımcısı İsa Bolat, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Bakan Danışmanları Zekeriya Erdim, İbrahim Acar, Çevre Çalıştayı Heyet Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, Çevre Şehircilik Bakanlığı Bürokratları, Ordu Büyükşehir Belediyesi Yöneticileri, Ordu Barosu Başkanı Av. Oktay Çanak, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, Meslek Kuruluşlarının Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Basın Mensupları ve davetliler katıldı. 

Zekeriya Erdim; “Çalıştay Öncesinde Bu Toplantı Çok Önemli.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye’de ilk kez uyguladığı ve pilot il olarak Ordu’nun belirlendiği toplantı hakkında, Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim katılımcıları bilgilendirdi. Zekeriya Erdim yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde, şehirlerin, mahallelerin, köylerin gelecek öngörülerinin orada yaşayanlarla birlikte belirlenmesinin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda, ortaya çıkacak ana fikirlerin, temel sorunların, muhtemel çözümlerin bilimsel toplantılar aracılığıyla, uzman kişi ve kurumlar tarafından değerlendirilmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Ayın yirmibirinde gerçekleşecek olan Çalıştay için bugünkü organizasyonun önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Danışmanı Erdim, Ülke, bölge ve şehir bazında hazırlanacak sonuç raporlarının ilgili birimlerin ve kurumların istifadesine sunulacağını, bu vesileyle de toplumda çevre ve şehircilik bilincinin oluşmasına, gelişmesine ve olgunlaşmasına katkıda bulunulacağını belirtti. 

Başkan Enver Yılmaz;”Çalıştayın Ordu’da Yapılacak Olması Bizleri Heyecanlandırdı.”

Ordu Büyükşehir belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Ordu’nun artık bir vizyon şehir olma yolunda mücadele vereceğini ifade ederek, geçmişten gelen yanlış yönetim biçimlerinin ortadan kaldırılarak, Ordu Büyükşehir çatısı altında Ordu’nun her karışının eş doğrultuda gelişeceğine vurgu yaptı. Başkan Enver yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye’nin yeni Büyükşehiri bölgede vizyon olacak bir çalışmaya hep beraber imza atmayı ortaya koymak istiyoruz. Hukuki sürecimiz içerisinde Büyükşehirin yapılanmasını biz aşağı yukarı bitirdik. Bundan sonra somut olaylarla, lokal olaylarla Ordumuzun tamamına yönelik hizmetlerimizi peyderpey kamuoyu ile paylaşacağız. Elbet bizim de sıkıntılarımız var ama burası dertlerin ve sıkıntıların paylaşıldığı değil, tam tersine gelecek nesillerimize nasıl bir Büyükşehir, nasıl bir Ordu bırakırızın alt çalışmasının yapılacağı toplantıdır. Ben bu toplantının nihayeti itibari ile kesinlikle faydalı olacağına inanıyorum. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile, ‘Şehir Çalıştayı’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ilk kez Ordu’da yapması nedeniyle heyecanlıyım. Bu heyecanımızı inşallah rapor aşamasına da yansıttığımızda ki ben inanıyorum ki, sivil toplum örgütlerimiz ve Ordu kamuoyumuz, basını ile, bürokratları ile, üniversitesi ile birlikte bu çalıştaya üst seviyede katılacaklardır. Ortaya çıkacak rapor ve tanzim edilecek belgeler bildiğimiz gibi gelecek nesiller açısından da önemli bir belge olacaktır. Ben bu anlamda tekrar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza sayın Bakan Yardımcımıza, Genel Müdürlerimize ve burada ön hazırlık sürecini hazırlamak üzere gelen değerli hemşerilerimize, Ordulu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarımızın hayırlara vesile olması temennisiyle saygılar sevgiler sunuyorum.”

Bakan Yardımcısı Muhammet Balta; “Ordulular Çok Şanslı.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammet Balta ise bu çalıştay nedeniyle Ordu’nun ve Orduluların çok şanslı olduklarının altını çizerken, “Özellikle bu toplantıda Belediye Başkanlarımızdan ben şunu istiyorum. Çevresel sorunlar çok önemli. Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Çevre için yaşadığımız soruları, çevrenin önemini burada yaşayan insanlarımıza anlatmamız lazım. Anlattıktan sonrada çözüm önerilerini ortaya koyup bu alanlara yatırımlar yapmak lazım. Eğer siz anlatmazsanız yaptığınız yatırımın bir anlamı yok. Sadece Belediye Başkanlarımız yada bakanlıklarımız değil, burada sivil toplum kuruluşları da böyle çalıştaylar yaparak, halkı bilinçli hale getirmeliyiz. Bu süreci Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde çok iyi değerlendirmek lazım. Bunu da başaracağınıza olan inancım tamdır” dedi. 

Konuşmaların ardından toplantı, 21 Haziran’da “Şehir Çalıştayı”nde tekrar buluşma temennisi ile sona erdi.

 

 

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu