ÜDH “14 Mart Tıp Bayramı”nı kutladı
EDS`de son düzenlemeler yapılıyor
Yaşlı Adam Yol Kenarında Ölü Bulundu
Ordu`da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Eğitim
28-11-2017 / 21:24
Çıraklık Eğitim Merkezi`ne sektör ayarı
Ünye Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demir, Milli Eğitim Bakanlığı`nın sektörlerle iş birliği halinde Çıraklık Eğitim Merkezlerinde düzenlenme yapıldığını söyledi. Çırakların mezun olduktan sonra isterlerse kendi iş yerlerini açabileceklerini ifade eden Demir, “Çırak öğrenciler, mezun olduktan sonra ustalık ve işyeri açma belgesi alarak İsterlerse kendi işyerlerini açıp hayallerini gerçekleştireceklerdir.” dedi.

Ünye Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çıraklık Eğitim Merkezi’nin sektörlerin talepleri dikkate alarak yeniden düzenlendiğini söyledi.

- "Nitelikli personele ihtiyaç var! -

Sektörlerde mesleki ve teknik eğitim almış nitelikli personele ihtiyaç duyulduğunu belirten Demir, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılına mesleki ve teknik eğitim alanında uygulamaya konulan birçok yeniliklerle başlanılmıştır. Ülkemizde birçok işletme sahibi, sektörde mesleki ve teknik eğitim almış nitelikli personele ihtiyaç duyulduğunu; ancak aranan özelliklere sahip işgücünün bulanamadığını ifade ederken, bir kısım öğrencilerimiz de zorunlu orta öğretim kapsamında liselerimizde başarısız olduklarında örgün eğitim dışına çıkarılmaktaydılar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sektörün taleplerine göre, sektörlerle iş birliği halinde düzenlemeler yaptığını vurgulayan Hüseyin Demir, şunları kaydetti:

“Ülkemizin nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması için sektörün taleplerini dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığımız, sektörle etkili işbirliğini öngören yeni mesleki ve teknik eğitim modelini hayata geçirmiştir. Mesleki Eğitim Merkezleri sayesinde ortaokuldan sonra bir liseye devam etmek istemeyen veya liselerden ayrılan öğrencilerin işverenle yapılan sözleşme ile meslek eğitimine devamı sağlanmış olacaktır. Öğrenci haftada bir gün okulda teorik eğitim alarak diğer günlerde sanayide veya diğer işletmelerde pratik eğitim yaparak kalfalık ve ustalık belgesi alacaktır.”

- Ünye Mesleki Eğitim Merkezi’nde neler var? -

Ünye Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demir, Merkezin öğrenci durumu ve bölümlerine ilişkin verdiği bilgide, “Okulumuz, Ünye Küçük Sanayi sitesi içerisinde Ünye Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin tahsis ettiği binada 5 derslikte eğitim faaliyetini sürdürmektedir. Zorunlu eğitim kapsamında TEOG sınavı sonucuna göre bu yıl 9. sınıfta 11 alanda 89 öğrencimiz eğitim görmekte. Önceki yıllardan devam eden 22 meslek dalında 116 kalfa ve 10 meslek dalında 26 ustalık eğitimi alan öğrencimiz var. Ayrıca Usta Öğreticilik ve İş Pedagojisi Kursu’na kayıtlı 28 kursiyer kayıtlıdır.” diye konuştu.

- Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamında -

Öğrencilere daha nitelikli bir eğitim vermek için yapılan çalışmalara ilişkin Müdür Hüseyin Demir, “Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alındı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 676 sayılı Kanun ile Mesleki Eğitim Merkezleri de zorunlu eğitim kapsamına alındı. Esnaf ve sanatkârlarımızın meslekî devamlılıkları için kolaylıkla çırak bulabilmelerine ve mesleki birikimlerini aktarabilmelerine imkân sağlanacaktır. Çırak öğrencilerimizin güvenilir ortamlarda, yetenek ve ilgileri doğrultusunda meslek edinmeleri sağlanacaktır.” dedi.

- “Çırak öğrenciler hem öğrenecek, hem de para kazanacaklar” -

 

Hüseyin Demir, çırakların eğitim alırken hem öğreneceklerini, hem de para kazanacaklarını belirterek, “Çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret ödenerek,  meslek öğrenmeleri teşvik edilecektir. Çırak öğrencilerimize ödenecek ücretin üçte ikisini 253 TL'si devletimiz karşılayacak, Böylece esnaf ve sanatkârlarımızın çıraklara ödediği ücret yükü hafifleyecektir. Staj yapan öğrencilere ücret ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir” diye konuştu.

- “Çıraklarımız isterlerse kendi işyerlerini açabilecek” -

Demir, çırakların mezun olduktan sonra isterlerse kendi iş yerlerini açabileceklerini belirterek, “Çırak öğrenciler mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alıp isterlerse kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştireceklerdir. Çırak öğrenciler isterse fark derslerini (İleride Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek olan) tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek ve lise mezunu statüsünden üniversite sınavlarına girecektir” ifadelerini kullandı.

Öğretim programı ve dallarla ilgili de Hüseyin Demir, şu bilgiyi verdi:

“Öğretim programları, alan ve dallar sektörle birlikte planlanarak belirlenmiştir. Mesleki Eğitim Merkezleri 28 alan, 141 dalda çırak öğrenci yetiştirmek için planlanmıştır. Önceki öğrenmelerin tanınması ve denklik işlemleri için kalfalık / ustalık belgesi sahibi olmak için başvuru şartları en az 22 yaşını bitirmiş olmak, ilköğretim veya ortaokul/İmam Hatip mezunu olmak.” 

- Kalfalık belgesi sahibi olmak için aranan şartlar -

Hüseyin Demir, kalfalık belgesi sahibi olmak için denklik başvuru şartlarını, “Mesleği ile ilgili bir işte çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak barkodlu SGK dökümü ile iş yeri unvan listesi dökümü veya SGK’ndan alınacak Bağ-Kur Hizmet Belgesi ile Vergi Dairesi’nden onaylı vergi mükellefiyet belgesi, mesleki ve teknik eğitim veren örgün veya yaygın eğitim okul ve kurumlarında açılmış kurumlardan veya yurt dışından alınan belgeler, fiili askerlik veya mahkumiyet süresi içinde alınan mesleki eğitime ilişkin belgeler ile belgelendirenler kalfalık sınavlarına girmek hakkı kazanırlar” şeklinde açıkladı.

- Ustalık belgesi sahibi olmak için aranan şartlar -

 

Ustalık belgesi sahibi olmak için denklik başvuru şartlarına ilişkin Demir, “Kalfalık yeterliliğin kazanmış olup mesleklerinde en az 5 (beş) yıl çalışmış olduğunu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak SGK dökümü ile iş yeri unvan listesi dökümü veya SGK’ndan alınacak Bağ-Kur Hizmet Belgesi ile Vergi Dairesi’nden onaylı vergi mükellefiyet belgesi ile belgelendirenler ustalık sınavlarına alınırlar.” diye konuştu.

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Bugünkü Gazete Manşetleri
Link Bankası
Hava Durumu